• Szukasz informacji?

    Moda, uroda i medycyna to tematy prowadzone na tym blogu przez pasjonatów.


Na czym polega zapłodnienie pozaustrojowe?

2019-03-25

Zapłodnienie pozaustrojowe jest metodą wspomaganego rozrodu, w której plemniki mężczyzny i jajeczka kobiety są łączone poza ciałem w naczyniu laboratoryjnym. Jedno lub więcej zapłodnionych jajeczek (embrionów) może być przeniesione do macicy kobiety, gdzie mogą one wszczepić się w wyściółkę macicy i rozwinąć. Nadmiar zarodków może być przechowywany (zamrożony) do wykorzystania w przyszłości. Początkowo zapłodnienie pozaustrojowe było stosowane w leczeniu kobiet z zablokowanymi, uszkodzonymi lub nieobecnymi jajowodami. Obecnie in vitro jest stosowane w leczeniu wielu przyczyn niepłodności, takich jak endometrioza lub gdy niepłodność pary jest niewyjaśniona, a także u kobiet w zaawansowanym wieku, u których szanse na ciążę szybko maleją, a zapłodnienie pozaustrojowe pozostaje najlepszą z możliwych opcji.brzuch ciążowy

Jakie są etapy procesu zapłodnienia pozaustrojowego?

Podstawowe etapy cyklu leczenia in vitro to stymulacja jajników, pobieranie jajeczek, zapłodnienie zarodków i transfer zarodków. Leki używane do stymulacji jajników pozwalają uzyskać wiele jajeczek, a nie pojedyncze jajeczko, które rozwija się zwykle co miesiąc. Za pomocą badań ultrasonograficznych i badania krwi lekarz może określić, kiedy pęcherzyki są odpowiednie do pobierania jajeczek. Zazwyczaj wymagane jest od ośmiu do 14 dni. Kiedy pęcherzyki są gotowe, podaje się hCG lub inne leki.

Podczas transferu embrionów lekarz i embriolog informują parę o jakości i ilości dostępnych embrionów oraz omawiają możliwości, zanim para zdecyduje o ilości embrionów do transferu. Po podjęciu decyzji embriolog ładuje zarodek, bądź zarodki do cewnika transferowego, podczas gdy lekarz przygotowuje pacjentkę. Znieczulenie nie jest konieczne, choć niektóre kobiety mogą chcieć zażyć lekki środek uspokajający. Po przygotowaniu cewnika jest on szybko przekazywany lekarzowi, który delikatnie prowadzi końcówkę cewnika transferowego przez szyjkę macicy i umieszcza płyn zawierający zarodki do jamy macicy. Następnie przez 2 tygodnie pacjentka otrzymuje dodatkowe leki, po czym wykonuje się test ciążowy.

Jak długo trwa proces in vitro?

Średni czas potrzebny do zakończenia jednego cyklu in vitro (od rozpoczęcia stymulacji jajników do badania ciążowego) wynosi około czterech do sześciu tygodni, w zależności od wybranego protokołu stymulacji jajników właściwego dla danego przypadku.

Jakie są moje szanse na sukces?

Twoje szanse będą zależeć od kilku czynników, z których najważniejsze to wiek, obecność współistniejących chorób (endometrioza, poprzedni zabieg chirurgiczny jajników) oraz jakość spermy mężczyzny. Ponadto wskaźniki powodzenia różnią się w zależności od ośrodka i od praktykujących lekarzy. Ogólnie rzecz biorąc, wskaźniki ciąż z jednego cyklu in vitro mogą wahać się od 20% do 80% w zależności od obrazu klinicznego w danym przypadku. Zapytaj swojego lekarza o swoje szanse po pełnej ocenie.

Jak zwiększyć moje szanse na zapłodnienie pozaustrojowe?

Sami pacjenci mogą pomóc zwiększyć swoje szanse, zbliżając się do idealnej masy ciała i unikając pewnych nawyków związanych ze stylem życia (palenie papierosów, picie alkoholu, picie kawy). Badania wykazały, że kobiety o normalnym wskaźniku masy ciała, mają większe szanse powodzenia podczas in vitro niż kobiety o wyższych lub niższych wartościach BMI. Podobnie, niektóre doniesienia wykazały, że palenie papierosów i picie alkoholu przez żonę lub męża, szczególnie w czasie leczenia, znacznie zmniejsza ich szanse na powodzenie. Odnotowano również podobne zalecenie dotyczące picia kawy. Z tych powodów należy unikać tych nawyków stylu życia podczas próby zapłodnienia pozaustrojowego.

KOMENTARZE:

© psouumyslenice.pl - 2022r.