• Szukasz informacji?

  Moda, uroda i medycyna to tematy prowadzone na tym blogu przez pasjonatów.


Jak wybrać dobrego pediatrę

2019-04-09

Wkrótce zostaniesz rodzicem? Masz już wybrane imię? A może dekorujesz pokój i zbierasz wszystkie niezbędne akcesoria? Nie zapomnij jednak o najważniejszej decyzji, jaką musisz podjąć. A jest to wybór pediatry, czyli głównego opiekuna medycznego dla Twojego malucha. lekarz z dziećmi

Wybór pediatry jest być może jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych przez rodziców w życiu ich dziecka. Wiele dzieci odwiedzi pediatrę aż jedenaście razy w ciągu pierwszego roku życia, zarówno podczas wizyt kontrolnych, jak i z innych powodów. Pediatra robi więcej niż zwykły lekarz, monitoruje bowiem ogólny stan zdrowia i samopoczucie dziecka. Z tych powodów ważne jest, aby znaleźć pediatrę, któremu zaufasz Ty i Twoje dziecko.

Być może nie zostajesz rodzicem po raz pierwszy i wiesz, że dobry pediatra zapewni Twojemu dziecku profesjonalną pomoc. W każdym przypadku poniższy przewodnik poprowadzi Cię krok po kroku przez proces wyboru pediatry.

Uzyskaj rekomendacje

Pierwszym krokiem w poszukiwaniu pediatry jest zapoznanie się z opiniami innych. Zapytaj przyjaciół, sąsiadów i rodzinę - kogo poleciliby. Rozpocznij ten proces co najmniej trzy miesiące przed terminem porodu. Oto pytania, które powinieneś zadać:

 • Czy ich dziecko boi się lub zdaje się bać lekarza, czy też czuje się dobrze podczas wizyt?
 • Czy czują się komfortowo, zadając pytania podczas wizyty, a nawet dzwoniąc w innym czasie, aby zadać pytania?
 • Czy pediatra poświęca czas na wizytę, czy przebiega ona pośpiesznie?
 • Jak szybko można umówić się na wizytę, jeśli dziecko zachoruje?
 • Czy pediatra i personel udzielają wyczerpujących informacji na temat rozwoju dziecka?
 • Co możesz mi powiedzieć o filozofii leczenia pediatry?
 • Opracowanie kryteriów

Zanim rozpoczniesz rozmowę z którymkolwiek z zalecanych lekarzy, określ, co jest dla Ciebie ważne i odpowiednio uszereguj poszczególne kryteria. Być może lokalizacja jest bardzo ważne lub że pediatra przyjmuje w czasie weekendów. Rozważ powody, z których lekarz został polecony, ale również weź pod uwagę doświadczenie i godziny pracy. Sprecyzowanie swoich wymagań i potrzeb pomoże Ci wybrać pediatrę w największym stopniu spełniającego wszystkie kryteria.

Rozmowa z kandydatami

Ten krok jest szczególnie ważny. Większość lekarzy chętnie spotyka się z potencjalnymi pacjentami i ich rodzicami. Przy ustalaniu terminu wizyty należy zapytać, czy za konsultację jest pobierana opłata.

Rozmowa powinna być rozmową twarzą w twarz w gabinecie lekarskim. Jeśli to możliwe, w spotkaniu powinni uczestniczyć oboje rodzice. Oto kilka sugerowanych pytań, jakie należy zadać:

 • Ilu lekarzy jest w klinice? Czy Twoje dziecko będzie podlegało pod jednego samego lekarza, czy też za każdym razem może badać je ktoś inny?
 • Czy w gabinecie są pielęgniarki? Jaka jest ich rola?
 • W jaki sposób przeprowadza się wizyty chorych dzieci (np. w określonych godzinach, w specjalnych poczekalniach itp.)?
 • Czy pediatra przeprowadza konsultacje telefoniczne lub mailowe?
 • Jakie jest zdanie lekarza na ważne tematy, takie jak karmienie piersią, dyscyplina itp.

Podczas rozmowy należy zwrócić uwagę na sposób postępowania pediatry. Czy czujesz się swobodnie, zadając pytania? Jeśli przywiozłeś swoje dziecko z tobą, czy wydaje się, że czuje się ono komfortowo u lekarza? Zwróć również uwagę na inne aspekty pracy w gabinecie. Czy parking był dostępny? Czy personel był przyjazny i pomocny?

Dokonaj wyboru

Po znalezieniu pediatry, który spełnia kryteria, należy powiadomić klinikę o podjęciu decyzji. Jeśli jesteś w ciąży, musisz powiadomić klinikę o terminie porodu, aby mogło się spodziewać wezwania ze szpitala w momencie porodu dziecka.

Jeśli jednak nie jesteś zadowolony z pediatry, którego wybrałeś, zawsze możesz dokonać zmiany. Najpierw omów swoje obawy z pediatrą, ale jeśli problemu nie da się rozwiązać, możesz wybrać innego lekarza. W końcu jest to główna placówka służby zdrowia Twojego dziecka, a Ty i Twoje dziecko powinniście być zadowoleni z dokonanego wyboru.KOMENTARZE:

© psouumyslenice.pl - 2022r.