• Szukasz informacji?

    Moda, uroda i medycyna to tematy prowadzone na tym blogu przez pasjonatów.


Czym zajmuje się psycholog?

2019-04-11

źródła artykułu:

Psychologowie są wykwalifikowanymi ekspertami w zakresie ludzkiego zachowania i procesów myślenia i odczuwania.psycholog kobiet

Psycholog wykorzystuje metody naukowe do badania czynników wpływających na ludzkie zachowania, a także stosuje szereg terapii psychologicznych i interwencji, aby pomóc ludziom w zarządzaniu ich problemami zdrowia psychicznego. Te oparte na dowodach naukowych terapie koncentrują się na zmieniających się zachowaniach i wzorcach myślenia, aby umożliwić pacjentom poprawę jakości ich życia.

Psychologowie mogą pracować w ramach możliwości akademickich lub badawczych z klientami indywidualnymi, grupami (w tym rodzinami i parami) lub organizacjami. Miejsca pracy mogą obejmować szkoły, szpitale, lokalne służby zdrowia, departamenty rządowe, firmy zajmujące się badaniami rynku i prywatną praktyką.

Do zadań psychologa należy:

- Praca z klientami, aby pomóc im dokonać zmian w ich zachowaniach poprzez różne terapie psychologiczne;

- Świadczenie usług doradczych;

- Identyfikacja i diagnozowanie zaburzeń psychicznych, behawioralnych lub emocjonalnych;

- Opracowywanie planów leczenia;

- Administrowanie testami psychologicznymi i ocena wyników;

- Prowadzenie badań poprzez wywiady, ankiety i obserwacje;

Obszary specjalizacji w psychologii:

- Psychologia kliniczna;

- Neuropsychologia kliniczna;

- Doradztwo;

- Psychologia sportu i ćwiczeń;

- Psychologia kryminalistyczna;

- Psychologia edukacyjna i rozwojowa;

Godziny pracy psychologa

Czas pracy psychologa zależy od obszaru specjalizacji lub miejsca pracy. Na przykład psycholog pracujący w szpitalu lub innym zakładzie opieki zdrowotnej może być zmuszony do pracy na wieczornych i weekendowych zmianach. Psychologowie w prywatnej praktyce mogą być w stanie ustawić swoje godziny pracy tak, aby odpowiadały ich harmonogramowi lub potrzebom ich klientów. Psychologowie zatrudnieni w środowisku badawczym lub biznesowym będą zazwyczaj pracować w zwykłe godziny pracy w dni powszednie.

Jaka jest różnica między psychologiem a psychiatrą?

Psychologowie i psychiatrzy są częścią grupy pracowników służby zdrowia wykwalifikowanymi do udzielania pomocy i leczenia osobom doświadczającym problemów zdrowia psychicznego. Podczas gdy obaj są ekspertami w dziedzinie zdrowia psychicznego, istnieją znaczne różnice pomiędzy ich rolami i podejściami do leczenia zaburzeń psychicznych:

Psychiatrzy są lekarzami, co oznacza, że ukończyli studia medyczne przed podjęciem dalszych studiów na kierunku zdrowie psychiczne. Jako lekarze medyczni, psychiatrzy mają kwalifikacje do przepisywania pacjentom leków.

Psychiatrzy posiadają szeroką wiedzę biologiczną, psychologiczną i społeczną i powszechnie wykorzystują ją do diagnozowania i leczenia pacjentów z cięższego końca spektrum chorób psychicznych, często w środowisku szpitalnym.

Psychologowie najczęściej podejmują studia licencjackie, a następnie magisterskie lub doktoranckie z psychologii, aby uzyskać kwalifikacje. Psychologowie posiadają specjalistyczne wykształcenie w zakresie różnych form interwencji pozamedycznych i terapii.

Psychologowie nie mogą przepisywać leków, więc w razie potrzeby ściśle współpracują z lekarzami ogólnymi lub psychiatrami. Psychologowie pomagają osobom doświadczającym trudności psychologicznych i emocjonalnych, jak również osobom, które nie mają zaburzeń psychicznych, ale chcą poprawić swoje samopoczucie psychiczne.KOMENTARZE:

© psouumyslenice.pl - 2022r.